Meist

Eesti Anglokatoliku Kirik (asutatud 2. mail 2012) on osa ülemaailmsest Anglokatoliku Kirikust (lühendatult AKK, inglise keeles The Anglocatholic Church), millega ühineti 21. veebruaril 2016 ja mida juhib patriarh dr Heigo Ritsbek. Eesti Anglokatoliku Kiriku eesotsas on piiskop dr Raivo Kodanik.

Anglokatoliku Kirik on rahvusvaheline ja ülemaailmne Kirik. Eestis asub Pühima Neitsi Maarja Jumalaema piiskopkond.

AKK patriarh ja piiskopid on apostellikus suktsessioonis, s.t. et AKK on katkematult seotud ajaloolise piiskopiametiga, mis ulatub tagasi varakirikusse ning mis on rajatud vastavalt Jeesuse korraldusele.

AKK tegevus hõlmab erinevaid jumalateenistusi, millest peamine on püha armulauajumalateenistus (euharistia). Kiriku liturgilised alused on nii Trento Missas kui ka anglikaani kiriku palveraamatus (“The Book of Common Prayer”).

AKK tunnustab seitset sakramenti: ristimist, armulauda, pihti (lepitus-sakramenti), ordinatsiooni, konfirmatsiooni, abielu ja salvimist (võidmist).

AKK tunnustab kõikide teiste kristlike Kirikute ristimisi, kui need on teostatud Isa, Poja ja Püha Vaimu nimel.

AKK kogudustes on püha armulaud avatud kõikidele ristitud kristlastele vanusele vaatamata. Eeldatud on, et pühale armulauale tulijad usuvad Kristuse tõelist kohalolekut armulaual (presens realis) ning on armuseisundis, st enne armulauale tulekut on Jumalale oma patud tunnistanud kas üldpihis või erapihis.

Lisaks pühakirjale on Kiriku ajaloolises traditsioonis kujunenud alljärgnevad kirikukanoonilised dokumendid AKK õpetuslikeks alusteks:

a) Apostlik Usutunnistus,
b) Nikaia Usutunnistus,
c) Püha Athanasiuse Usutunnistus (nn. Quinque Vult),
d) anglikaani kiriku 39 usuartiklit,
e) Chicago-Lambeth’i Quadrilateral (1886, 1888).

Eesti Anglokatoliku Kirik on oikumeeniliselt avatud kirik, me otsime koostööd kõikide teiste kirikutega ning kaaskristlastega.

Vaata ka: Ajalugu

Vaata veel: Milleks Anglokatoliku Kirik?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga